NCHSAA releases 2018 football playoff bracket

Sports

9OYS Sports

Here are some notes about the 2018 Football Championship Playoff Brackets. The pairings are below the notes as well.
 
Highest 1A ADM – Rosewood 492
Lowest 1AA ADM – Hobbton 501
1A West Region Cutoff – North Duplin
1A East Region Cutoff – Rosewood
1AA West Region Cutoff – North Rowan
1AA East Region Cutoff – North Stanly
 
Highest 3A ADM – NW Cabarrus – 1272
Lowest 3AA ADM – Ashbrook – 1274
3A West Region Cutoff – Morehead
3A East Region Cutoff – NE Guilford
3AA West Region Cutoff – SW Guilford
3AA East Region Cutoff – Northern Guilford
 
Highest 2A ADM – South Granville – 836
Lowest 2AA ADM – Smoky Mountain – 838
2A West Region Cutoff – Eastern Randolph
2A East Region Cutoff – Fairmont
2AA West Region Cutoff – West Stokes
2AA East Region Cutoff – North Davidson
 
Highest 4A ADM – Middle Creek – 2071
Lowest 4AA ADM – Reagan – 2075
4A West Region Cutoff – Page
4A East Region Cutoff – Scotland
4AA West Region Cutoff – Richmond
4AA East Region Cutoff – Pinecrest
 
1A Football Playoff First Round Pairings
East
#1 Northampton County (10-1), BYE
#8 Weldon (6-4) vs. #9 Washington County (3-7)
#4 Rosewood (7-2), BYE
#5 North Edgecombe (5-5) vs. #12 Bear Grass Charter (4-6)
#3 Gates County (9-2), BYE
#6 South Creek (7-4) vs. #11 Southeast Halifax (4-7)
#2 Pamlico County (10-1), BYE
#7 Southside (4-7) vs. #10 Northside-Pinetown (4-7)
West
#1 Thomas Jefferson (11-0), BYE
#8 Bishop McGuinness (7-4) vs. #9 North Duplin (5-5)
#4 Robbinsville (9-2), BYE
#5 Elkin (6-5) vs. #12 Rosman (3-8)
#3 Murphy (9-1), BYE
#6 Alleghany (6-5) vs. #11 East Columbus (4-7)
#2 Mitchell (9-2), BYE
#7 Cherokee (6-5) vs. #10 Albemarle (4-6)
 
1AA Football Playoff First Round Pairings
East
#1 Tarboro (11-0), BYE
#8 Lakewood (7-2) vs. #9 South Stanly (7-4)
#4 Granville Central (8-1), BYE
#5 North Stanly (9-2) vs. #12 Louisburg (4-7)
#3 John A. Holmes (10-1), BYE
#6 East Carteret (7-4) vs. #11 Hobbton (5-6)
#2 Princeton (9-0), BYE
#7 Riverside-Martin (8-3) vs. #10 Manteo (6-5)
West
#1 Mount Airy (11-0), BYE
#8 Swain County (6-5) vs. #9 Mountain Island Charter (7-4)
#4 East Surry (8-3), BYE
#5 Bessemer City (6-5) vs. #12 Highland Tech (4-6)
#3 North Rowan (9-2), BYE
#6 East Wilkes (7-4) vs. #11 Polk County (3-8)
#2 Starmount (5-6), BYE
#7 Cherryville (7-4) vs. #10 Community School of Davidson (6-5)
 
2A Football Playoff First Round Pairings
East
#1 Northeastern (10-0) vs. #16 Fairmont (5-6)
#8 East Bladen (9-2) vs. #9 Beddingfield (8-2)
#5 Clinton (7-2) vs. #12 James Kenan (5-4)
#4 Kinston (10-0) vs. #13 Ayden-Grifton (7-4)
#3 South Columbus (11-0) vs. #14 Greene Central (6-5)
#6 Southwest Onslow (9-2) vs. #11 Bertie (5-5)
#7 Wallace-Rose Hill (7-3) vs. #10 Whiteville (9-2)
#2 South Granville (11-0) vs. #15 Goldsboro (5-5)
West
#1 Randleman (11-0) vs. #16 Lexington (5-6)
#8 Brevard (8-3) vs. #9 Eastern Randolph (9-2)
#5 West Stanly (6-4) vs. #12 Thomasville (8-3)
#4 Wheatmore (10-1) vs. #13 Patton (6-5)
#3 Mountain Heritage (9-1) vs. #14 Providence Grove (6-5)
#6 North Surry (7-4) vs. #11 Hendersonville (6-5)
#7 East Rutherford (9-2) vs. #10 Maiden (8-3)
#2 Reidsville (11-0) vs. #15 Charles D. Owen (4-6)
 
2AA Football Playoff First Round Pairings
East
#1 Ledford (10-1) vs. #16 Carrboro (6-4)
#8 Roanoke Rapids (7-4) vs. #9 East Duplin (7-3)
#5 Hertford County (5-5) vs. #12 Bunn (5-5)
#4 West Craven (6-5) vs. #13 Richlands (7-4)
#3 North Davidson (9-2) vs. #14 First Flight (5-6)
#6 Cummings (4-7) vs. #11 St. Pauls (8-3)
#7 Croatan (5-5) vs. #10 Currituck County (7-4)
#2 SouthWest Edgecombe (9-2) vs. #15 Washington (4-6)
West
#1 Pisgah (10-1) vs. #16 East Lincoln (5-6)
#8 North Lincoln (8-3) vs. #9 Smoky Mountain (8-3)
#5 Ashe County (9-2) vs. #12 Salisbury (7-4)
#4 Shelby (8-3) vs. #13 West Lincoln (9-2)
#3 Bandys (10-1) vs. #14 Franklin (6-5)
#6 West Stokes (10-1) vs. #11 Fred T. Foard (6-5)
#7 Mount Pleasant (6-5) vs. #10 South Point (8-3)
#2 Hibriten (11-0) vs. #15 East Henderson (5-6)
 
3A Football Playoff First Round Pairings
East
#1 Havelock (10-0) vs. #16 Northside-Jacksonville (4-6)
#8 Southern Lee (7-3) vs. #9 Franklinton (7-4)
#5 Rocky Mount (8-1) vs. #12 West Carteret (6-5)
#4 Terry Sanford (8-3) vs. #13 Northeast Guilford (6-5)
#3 Western Alamance (10-1) vs. #14 Walter M. Williams (6-5)
#6 Jacksonville (7-1) vs. #11 Eastern Wayne (5-5)
#7 Eastern Alamance (8-3) vs. #10 South Johnston (8-3)
#2 Southern Nash (9-0) vs. #15 C.B. Aycock (5-6)
West
#1 Northwest Cabarrus (11-0) vs. #16 North Buncombe (6-5)
#8 Jay M. Robinson (6-5) vs. #9 Tuscola (7-4)
#5 Kings Mountain (9-2) vs. #12 West Rowan (6-5)
#4 Statesville (8-3) vs. #13 East Rowan (6-5)
#3 Charlotte Catholic (10-1) vs. #14 Morehead (6-5)
#6 Freedom (9-2) vs. #11 Monroe (6-5)
#7 Crest (8-3) vs. #10 Stuart Cramer (7-4)
#2 Hunter Huss (11-0) vs. #15 Burns (4-7)
 
3AA Football Playoff First Round Pairings
East
#1 Northern Durham (10-1) vs. #16 Gray’s Creek (7-4)
#8 Clayton (9-2) vs. #9 Hillside (8-3)
#5 D.H. Conley (8-3) vs. #12 Southern Alamance (9-2)
#4 Cleveland (9-2) vs. #13 Northern Guilford (8-3)
#3 Lee County (11-0) vs. #14 Dudley (8-3)
#6 New Hanover (8-3) vs. #11 Topsail (9-2)
#7 Eastern Guilford (9-2) vs. #10 J.H. Rose (8-3)
#2 Southeast Guilford (10-1) vs. #15 Cape Fear (7-4)
West
#1 Watauga (11-0) vs. #16 Ashbrook (5-6)
#8 Parkland (10-1) vs. #9 Asheville (7-4)
#5 Weddington (10-1) vs. #12 Central Cabarrus (8-3)
#4 South Iredell (6-5) vs. #13 Southwest Guilford (8-3)
#3 Mount Tabor (7-4) vs. #14 Marvin Ridge (6-5)
#6 Clyde A. Erwin (9-1) vs. #11 Alexander Central (9-2)
#7 Cox Mill (8-3) vs. #10 Sun Valley (9-2)
#2 A.C. Reynolds (10-1) vs. #15 A.L. Brown (6-5)
 
4A Football Playoff First Round Pairings
East
#1 South Central (11-0), BYE
#8 South View (9-2) vs. #9 Heritage (8-3)
#4 Riverside-Durham (7-3), BYE
#5 Seventy-First (8-3) vs. #12 Jack Britt (5-6)
#3 Pine Forest (9-2), BYE
#6 Middle Creek (7-4) vs. #11 Knightdale (6-5)
#2 Cardinal Gibbons (10-1), BYE
#7 Jordan (5-6) vs. #10 Scotland (5-5)
West
#1 East Forsyth (11-0), BYE
#8 Ragsdale (7-4) vs. #9 Glenn (5-6)
#4 Grimsley (6-5), BYE
#5 Mooresville (8-3) vs. #12 McDowell (4-7)
#3 Page (6-5), BYE
#6 Porter Ridge (7-4) vs. #11 R.J. Reynolds (5-6)
#2 West Mecklenburg (8-2), BYE
#7 West Charlotte (6-5) vs. #10 Lake Norman (3-8)
 
4AA Football Playoff First Round Pairings
East
#1 Wake Forest (10-0), BYE
#8 Fuquay-Varina (7-4) vs. #9 Wakefield (5-6)
#4 Leesville Road (9-2), BYE
#5 Rolesville (6-5) vs. #12 Broughton (6-5)
#3 Holly Springs (7-4), BYE
#6 Pinecrest (8-3) vs. #11 Panther Creek (6-5)
#2 Hoggard (9-1), BYE
#7 Enloe (8-3) vs. #10 Garner (6-5)
West
#1 Mallard Creek (10-0), BYE
#8 Hough (9-2) vs. #9 North Mecklenburg (6-5)
#4 Ardrey Kell (5-6), BYE
#5 Zebulon B. Vance (10-1) vs. #12 Northwest Guilford (4-7)
#3 Butler (9-2), BYE
#6 Myers Park  (10-1) vs. #11 Providence (6-5)
#2 Richmond (10-1), BYE
#7 West Forsyth (8-3) vs. #10 Reagan (7-4)

Copyright 2019 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Trending Stories

news-app-download-apple-350x50news-app-download-android-350x50